Pojawienie się nowego członka rodziny to bardzo ważny moment w życiu wszystkich domowników, w tym także i twojego psa. Pies w jednym domu z noworodkiem nie powinien sprawić kłopotu, pod warunkiem jednak, że odpowiednio wcześniej swojego pupila na pojawienie się dziecka przygotujesz. O tym jak przygotować psa na pojawienie się w domu noworodka przeczytasz w tym artykule.

Niezależnie od rasy, charakteru czy usposobienia psa, możesz go nauczyć niemalże wszystkiego.  W tym także  delikatności, łagodności oraz cierpliwości w podejściu do dzieci. Przede wszystkim  pamiętaj, że nie ma psów głupich ani agresywnych z natury! Pies będzie tylko taki, jak go wychowasz. Dlatego, jeśli dostrzegasz coś w zachowaniu twojego psa, co wymaga korekty,  to zacznij z nim pracować jak najszybciej, lub zaproś do pomocy behawiorystę. Niezależnie od tematu tresury, to każdego psiaka należy przygotować na pojawienie się w domu noworodka. Najlepiej zacząć już na kilka miesięcy przed spodziewanym pojawieniem się dziecka.

Czego nauczyć psa przed pojawieniem się dziecka w domu

Istotne jest  aby pies nauczył się spokoju i cierpliwości. W zależności od charakteru twojego psa rozpocznij naukę od stopniowego wydłużania pozostawania w komendach typu siad czy leżeć/ waruj. Jeśli twój pies nie potrafi oddawać zabawek rozpocznij z nim naukę oddawania zabawek i aportowania. Z uwagi na to, że zabawka jest dla psa atrakcyjna,  wymiana musi być równie pożądana. Do tego pomocne będą atrakcyjne dla twojego psa smakołyki, których nie dostaje na co dzień. Przygotuj smakołyki, pokaż psu, że je masz a potem rzuć zabawkę i zachęć psa, żeby ją przyniósł. Kiedy wróci do ciebie z zabawką poczekaj aż ci ją odda. Nie wyrywaj mu jej ani nie szarp się z psem. Pokaż mu smakołyk i poczekaj, aż pies sam puści zabawkę. Wtedy delikatnie i powoli weź zabawkę jedną ręką a drugą rękę podaj psu smakołyk. Dodatkowym wzmocnieniem będzie pochwała słowna oraz pogłaskanie psa. Następnie rzuć zabawkę i wydaj psu komendę aport/przynieś. Powtórz zabawę od początku. Nie przejmuj się, jeśli pies nie od razu będzie chciał oddać zabawkę. Mój pies początkowo robił kilka rundek po całym domu z zabawką w zębach, zanim zdecydował się podejść po smakołyk. Zdarzało się, że pies będzie odkładał zabawkę w pewnej odległości i przybiegnie po smakołyk. W takiej sytuacji nie należy  psa nagradzać, tylko schować smakołyk w dłoni. Musisz dać psu wyraźnie do zrozumienia. Albo zabawka albo smakołyk. W całym tym procesie ważna jest cierpliwość oraz częste powtarzanie.

Pies szybko się uczy i chętnie bierze udział w zabawie.

Kolejną rzeczą będzie uznanie  stref  za niedostępne dla psa. Czyli takie miejsca w domu,  do których pies nie będzie mógł wchodzić. Może to być na przykład pokój dziecka lub sypialnia.  Warto się zastanowić czy pozwalać psu wskakiwać na sofę oraz czy spać z psem w jednym łóżku. Jeśli do tej pory pies mógł to robić, teraz raczej trzeba będzie go teraz tego oduczyć. W tym celu warto zacząć od nauki komendy ‘zejdź’. To prosta do nauki komenda. Wystarczy wziąć do ręki smakołyk i nakierować psa trzymając smakołyk w ręku, aby zeskoczył na podłogę, mówiąc ‘zejdź’. Kiedy pies zeskoczy należy podać mu smakołyk i nagrodzić pochwałą oraz głaskaniem. Tak jak przy innych komendach ważne są cierpliwość i powtarzanie.  Im częściej tym lepiej. Jeśli pies spał już w łóżku, a teraz chcesz go tego oduczyć, zacznij od  przygotowania mu legowiska lub kocyka obok łóżka. Kiedy pies przyjdzie do łóżka pokaż mu legowisko i wydaj komendę zejdź. Na początku może to zająć trochę czasu, gdyż pies będzie ponownie wskakiwał na łóżko, licząc, że jak dawniej będzie mu wolno w łóżku pozostać. Wówczas musisz mu ponownie wydać komendę zejdź, aż do momentu kiedy pies przestanie wskakiwać na łóżko. Jeśli nie masz cierpliwości do zganiania psa z łóżka możesz zastosować nieco bardziej drastyczną  metodę, a mianowicie popryskać psa wodą ze spryskiwacza do kwiatów.  Pies tego nie lubi i jeśli zdarzy mu się kilka razy zostać spryskanym wodą, zacznie unikać sytuacji, w której to się dzieje– czyli wskakiwania na łóżko.

Kontakt psa z innymi dziećmi

Jeśli do tej pory twój pies nie miał specjalnie wiele kontaktu z dziećmi to czas najwyższy, aby to zmienić. W tym celu zaproś do domu znajomych z małymi dziećmi. Pomoże to psu nauczyć się komunikowania z dziećmi oraz przyzwyczai go do rumoru i zamieszania w domu. Zacznij także wychodzić z psem na spacery w okolice placów zabaw oraz innych miejsc, w których można spotkać dzieci. Dzieciaków nie trzeba będzie specjalnie zachęcać, żeby zainteresowały się psiakiem. Podczas takiego kontaktu zawsze miej sytuację pod kontrolą. Mów do psa łagodnym głosem.  Możesz też wydać psu komendę a dziecku pozwolić, aby podało psu smakołyk jako nagrodę. Będzie to fajna zabawa zarówno dla jednego jak i dla drugiego.

Pojawienie się noworodka w domu

Tuż przed porodem zacznij przyzwyczajać psa do nowych dźwięków. Puszczaj mu nagranie z płaczem dziecka na przykład z Internetu. Okazuj wówczas spokój. Możesz przekaz wzmocnić na przykład głaszcząc psa.

Kiedy dziecko się urodzi bardzo ważne  jest, aby przynieść do domu kocyk, lub coś co będzie pachniało noworodkiem i aby rozkładać  to w różnych miejscach w domu.  Należy pozwolić psu się z tym zapachem zapoznać. Zmniejszy to jego motywacje do obwąchiwania noworodka, kiedy dziecko się pojawi. Zasygnalizuje mu to również, że ten zapach nie niesie za sobą zagrożenia

Dzieci, a w szczególności noworodki, posiadają wiele cech infantylnych, podobnie jak szczenięta. Dzięki temu pies zrozumie od razu, że ma do czynienia z bezbronną istotą i że należy się z nią obchodzić delikatnie. Bardzo ważnym momentem będzie dzień, w którym dziecko pojawia się w końcu w domu. Po wejściu do domu mama, która była w szpitalu powinna przywitać się z psem, a kiedy ten się uspokoi, nic nie mówiąc do psa  pozwolić mu powąchać dziecko.

Pierwsze miesiące przebiegają zazwyczaj spokojnie. Dziecko spędza czas w łóżeczku, a na psa uspokajająco oddziałują hormony mamy.

Jak nauczyć malutkie dziecko zabawy z psem ?

Po szóstym miesiącu od urodzenia dziecka u mamy zaczynie spadać poziom hormonów, a dziecko będzie podejmować pierwsze próby przemieszczania się po domu. Sytuacji konfliktowych w większości można uniknąć, jeśli między dzieckiem a psem nawiąże się więź, co jest bardzo pożądane.

Najszybciej dojdzie do tego dzięki wspólnej zabawie, spożywaniu pokarmu i wypoczynkowi. Weź nową zabawkę i usiądź razem z dzieckiem na podłodze.  Wspólnie bawcie się z psem wydając mu różne komendy, pozwalając dziecku podawać psu  smakołyki jako nagrodę za wykonanie komendy.

Bardzo istotne jest także aby nauczyć dziecko delikatnego obchodzenia się z psem. Małe dzieci bardzo często będą chciały ciągnąć psa za uszy, ogon, wkładać palce do oczu. Takiego zachowania należy zdecydowanie unikać. Od początku pokazuj dziecku jak należy głaskać psa – z boku głowy lub szyi, powolnymi ruchami. Nie zostawiaj  psa nigdy samego z dzieckiem. Pies nie jest zabawką, którą można ściskać do woli. Kiedy zobaczysz, że twój pies jest zmęczony i zaczyna unikać dziecka, szybko znajdź dziecku jakąś inną zabawę albo weź oboje na długi spacer.

Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo i nauczysz zarówno dziecko jaki i psa tego jak się ze sobą obchodzić to naprawdę będzie to tylko kwestia czasu,  kiedy twoje dziecko i twój  pies zostaną najlepszymi przyjaciółmi.

Przeczytaj także: Jak znaleźć dobrego petsittera

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!