Masz dziecko, może nawet jedno niż więcej – masz więc pełne ręce roboty. Nikt nie zaopiekuje się lepiej od ciebie maluchami, nie zrobi obiadu, nie posprząta, nie nauczy dziecka idiomów z angielskiego. Nikt? Może nikt nie zrobi tego dokładnie jak TY, ale być może uda Ci się znaleźć osobę, która w zadowalający Cię sposób i zadowalającą obie strony kwotę wykona obowiązki, które piętrzą się przed Tobą każdego dnia. Jedyna rzecz, jakiej mieć więcej nie możesz, to czas – za wszystkie inne możesz przecież zapłacić. Jakie obowiązki warto wydelegować, by samej mieć więcej czasu dla siebie? Przecież nie wszystko musisz robić sama!

Sprzątanie

Sprzątanie, zmywanie czy pranie nie jest wyłącznie domeną kobiet, jednak w natłoku codziennych obowiązków potrafią być nieprzyjemną częścią dnia. Jeśli z różnych względów nie możesz podzielić się pracami domowymi z partnerem, może warto pomyśleć o dodatkowej pomocy? Warto się w tym miejscu zastanowić czy byłaby to pomoc okazjonalna czy stała.

Warto kilka – kilkanaście razy do roku skorzystać z pomocy pani do sprzątania. Taka osoba potrafi generalnie odświeżyć dom, wyfroterować podłogi, wytrzepać dywany czy wymyć okna, ale także zadba o to, by w zlewie nie stały naczynia, a pościel zawsze pachniała. Jeśli mamy taką ochotę i możliwości raz na tydzień – dwa w zupełności wystarczy, by nie martwić się o porządki w domu już nigdy więcej.

Jeśli zależy nam na tym, by dom lśnił codziennie można wynająć panią do prowadzenia domu (pomoc domową). Jest to osoba, która przez czas naszej nieobecności w domu zajmie się nie tylko porządkiem, dbaniem o to, by w łazience ręczniki były zawsze czyste, a w WC zawsze znajdował się papier toaletowy, ale także odbierze dzieci ze szkoły czy przedszkola, ugotuje obiad, zrobi z nimi lekcje, wyprasuje koszule. Może zajmować się także młodszymi dziećmi, które nie chodzą do przedszkola lub osobą starszą.

W przypadku zlecania sprzątania mieszkania czy domu warto zaznaczyć, czy osoba sprzątająca będzie korzystać z naszych środków czystości, odkurzacza czy ścierek, czy też oczekujemy całkowitej obsługi zewnętrznej.

Opieka nad dzieckiem/osobą starszą

Jeśli masz zamiar wrócić do pracy lub pracować zdalnie z domu, a masz małe dziecko, nieodzowną pomocą dla Ciebie będzie niania. Jest to osoba, która zajmie się Twoim dzieckiem, nakarmi je, przewinie, pójdzie na spacer. W przypadku starszego dziecka – także odbierze ze szkoły czy przedszkola. Jeśli jednak zależy Ci na dodatkowej nauce czy wpojeniu zasad społeczno-wychowawczych można pokusić się o zatrudnienie guwernantki.

W przypadku opieki nad osobą starszą bardzo często potrzebna jest specjalistyczna opiekunka, która będzie potrafiła nie tylko pomóc w codziennej obsłudze i higienie, ale także poda leki, zrobi zastrzyk, podłączy kroplówkę, pomoże w rehabilitacji czy zrobi masaż.

Nauka

W przypadku dzieci uczęszczających do szkoły czasem nie mamy możliwości by dopilnować zadań domowych lub wiedzy, by pomóc w bardziej zawikłanych kwestiach. Z pomocą może tu przyjść zatrudnienie korepetytora lub guwernantki na stałe. Korepetycje zwykle są z jednego przedmiotu, w Twoim domu lub mieszkaniu korepetytora. Zazwyczaj jest to jedno-dwa spotkania godzinne w tygodniu. Zgodnie z przepisami korepetytorem dziecka z danego przedmiotu nie może zostać nauczyciel uczący Twoją pociechę.

Opieka nad zwierzętami

Pies nie zrozumie, że właśnie się spieszysz i nie da rady utrzymać moczu i kału aż wrócisz z nadliczbowych godzin w pracy. Rozwiązaniem w takim wypadku jest wynajęcie osoby, która wyjdzie z Twoim czworonogiem na spacer. Psy potrzebujące strzyżenia możemy zaprowadzić do psiego fryzjera, a pazury obciąć u weterynarza. W czasie wakacji można też skorzystać z usług hoteli dla zwierząt, gdyż nie wszystkie destynacje przyjmują czworonożnych przyjaciół.

Opieka nad ogrodem

Mieszkając w domku zwykle mamy mniej lub więcej zieleni wokoło. Jeśli nie masz ochoty na plewienie w ogródku czy strzyżenie trawnika (tak, kobiety też mogą to robić!) to warto zainwestować pieniądze w wynajęcie firmy pielęgnującej ogrody. Dzięki profesjonalnej opiece nie tylko będziemy mieli równo przystrzyżony trawnik, żywopłot, podlane i wypielęgnowane rabaty, ale także zgrabione na jesień liście czy podlany w gorące dni trawnik. Profesjonalny ogrodnik lub firma pielęgnująca zieleń zajmie się także nowymi nasadzeniami, renowacją trawnika po zimie, zastosuje odpowiednie dla roślin opryski pestycydami czy fungicydami, a nawet zadba o odpowiednie nawożenie gleby – zgodne z PH potrzebnym roślinom.

Gotowanie

O ile wynajęcie kucharza do gotowania rodzinnego obiadu byłoby nader kosztowne, o tyle regularne korzystanie z cateringu nie obciąża już tak budżetu. Firmy cateringowe, a także wiele restauracji, ma w swojej ofercie możliwość dowożenia dań do domu i to nie tylko na większe i mniejsze okazje, ale codziennie. Są nawet oferty na całodzienne wyżywienie wg zgłoszonej wcześniej diety. Zamawiający ma trzy razy dziennie lub jednorazowo dostarczane posiłki odpowiednio zbilansowane, przygotowane i gotowe do jedzenia lub do łatwego podgrzania np. w kuchence mikrofalowej.

Także cukiernicy wychodzą zabieganym mamom naprzeciw – można bez trudu zamówić wymyślny tort na urodziny czy chrzest, ciasto na niedzielę i nie zapłacić wiele więcej niż poświęcony na pieczenie czas, produkty spożywcze i energię elektryczną.

Inne obowiązki

Sporadycznie zdarzają się także inne obowiązki, które nie należą do najłatwiejszych lub zabierają cenny czas. Są to np. dostarczenie i rozłożenie choinki bożonarodzeniowej, pakowanie prezentów, opieka nad grobami bliskich, szczególnie kłopotliwa w przypadku przymusu odwiedzania odległych od siebie nekropolii, odśnieżanie podjazdu w domku jednorodzinnym czy nawet mycie samochodu i czyszczenie jego wnętrza. Wszystkie te czynności możemy zlecić odpowiednim firmom lub osobom reklamującym swoje usługi np. w internecie lub w lokalnej prasie.

Ciekawym rozwiązaniem na drobne naprawy jak wymiana kolanka w zlewie, odetkanie wanny, wywiercenie dziury w ścianie pod obraz czy też skręcenie komody do samodzielnego montażu jest wynajęcie fachowca-złotej rączki, często zwanym także „mężem na godziny”. Zwykle zajmują się takimi drobnymi naprawami jednoosobowe mobilne firmy. Ich zakres obowiązków jest niesamowicie szeroki, a dzięki temu my zaoszczędzamy czas na szukaniu kolejno hydraulika, stolarza, budowlańca itp.

Gdzie szukać kompetentnej osoby do pomocy?

Najczęstszym i najlepszym sposobem na znajdywanie odpowiedniej osoby lub rzetelnej firmy jest poczta pantoflowa. Kandydatce czy firmie z polecenia o wiele łatwiej zaufać, a także możemy z łatwością czegoś dowiedzieć się o niej od poprzedniego pracodawcy.

Nie mniej dobrym sposobem jest korzystanie z portali, zajmujących się ofertami profesjonalnych opiekunów. Zwykle takie portale posiadają system ocen lub referencji, dzięki czemu mamy potwierdzenie poprzednich zatrudnień i ocenę działania danej osoby. Jest to wygodny i praktyczny sposób na znalezienie idealnej dla nas pomocy, gdyż w wyszukiwarce można zawęzić wyszukiwanie do dowolnego miasta, wieku zatrudnionego, zakresu obowiązków czy wymiaru pracy. Jedyny w Polsce portal, gdzie w ramach jednego konta znajdziesz wszystkie oferty dla domu i rodziny to Kochajidbaj.pl