Cały dzień ciężko pracujesz. Po pracy wracasz do domu, gdzie czekają na ciebie kolejne obowiązki. Zakupy, gotowanie, porządki. Odrabianie lekcji z dzieckiem, spacer z psem. A kiedy przychodzi weekend zamiast odpocząć lub poświęcić czas twoim najbliższym, ty bierzesz się za gruntowne sprzątanie.  Brzmi znajomo? To mamy do ciebie pytanie. Kiedy będziesz mieć czas, żeby zadbać o siebie – pójść na jogę, wybrać się do kosmetyczki? Kiedy będziesz mieć czas, żeby zadbać o swój związek? Pójść z mężem na randkę? Przecież czas to jest coś co masz najcenniejszego! Zadbaj o to, żeby spędzać go z najbliższymi a obowiązki domowe zleć innym! Skorzystaj z rady, bo dziś podpowiadamy jak znaleźć panią do sprzątania.

Zatrudnienie pani do sprzątania to naprawdę nie jest jakiś wielki luksus, który dostępny tylko dla wybranych. W większości domów polskiej klasy średniej co najmniej raz w tygodniu,  lub raz na dwa tygodnie sprząta osoba specjalnie do tego zatrudniona.

Panie domu coraz lepiej rozumieją, że nie wszystko muszą robić same! Nowoczesne kobiety, matki zdają się mieć jasność co do tego, że im więcej czasu poświęcą swojej rodzinie a także sobie samym, tym lepsze relacje będą mieć z najbliższymi i tym szczęśliwsze będą miały  życie.

Dlatego właśnie namawiamy cię do tego, abyś pozwalała się zastąpić, tam, gdzie ktoś inny może cię zastąpić. A sprzątanie mieszkania zdecydowanie jest jednym z takich obszarów.

Wiele osób potwierdzi, że zaufania pani do sprzątania to wielki skarb w rodzinie. Dlatego należy taką osobę szanować i zadbać o zbudowanie z nią dobrej relacji.

Jak znaleźć osobę do sprzątania ?

Osobę do sprzątania najlepiej przyjąć z polecenia. Dlatego poszukiwania zacznij od wypytania znajomych, kolegów z pracy albo kogoś z sąsiadów o to, czy mogą ci polecić zaufaną i sprawdzoną osobę do sprzątania. Kwestia zaufania jest tutaj dość istotna, w końcu będzie to ktoś, komu powierzysz klucze do  swojego mieszkania.

Jeśli nie uda ci się znaleźć nikogo z polecenia z pomocą przyjdzie Internet. Najlepiej skorzystać z pośrednictwa dedykowanego portalu, szczególnie takiego, który zadba o potwierdzenie referencji.

Możesz także skorzystać z oferty agencji, jednak uważaj, by przy tej okazji za bardzo nie przepłacić. Agencje zarabiają w ten sposób, że pani sprzątającej zapłacą o wiele mniej, niż wezmą od ciebie. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie pani do sprzątania bezpośrednio.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania/ domu ?

Osoby sprzątające określają swoje  stawki, w zależności od wielkości mieszkania/ domu oraz od zakresu czynności. Np. czy w zakres wchodzą czynności dodatkowe jak prasowanie. Zdarza się też, ze osobno liczą sobie umycie okien, choć większość osób  myje okna w ramach stawki podstawowej.

Na sprzątanie mieszkania czy domu, najlepiej umów się na określoną kwotę. Na przykład 100 zł/ 120 zł/ 150 zł za posprzątanie. Jeśli umówisz się na płatność za godzinę, to tak naprawdę nie będziesz w stanie zweryfikować, ile czasu  zużytego zostało na faktyczne sprzątanie.

Dodatkowo upewnij się co do kwestii zapewnienia środków czystości. Najczęściej to osoba zlecająca – czyli w tym przypadku ty – zapewnia niezbędne do sprzątania środki.

Istotne jest też ustalenie zakresu obowiązków – czyli powiedzenie czego oczekujesz, co ma zostać posprzątane. Nie oczekuj, że osoba sama się czegoś domyśli lub zgadnie jak ma być posprzątane twoje mieszkanie. Owszem, czasem możesz liczyć na pozytywną niespodziankę, ale podstawowe zadania lepiej domówić.

Zaproś panią do sprzątania do swojego domu

Kiedy już znajdziesz odpowiednią osobę i ustalisz stawkę pora zaprosić na panią do sprzątania na pierwszą wizytę. Najczęściej zostawia się panią sprzątającą samą w domu, żeby mogła spokojnie zająć się swoimi obowiązkami. Jeśli nie jest to osoba z polecania, lub jeśli masz ograniczone zaufanie to poproś swoją panią sprzątającą o kopię dowodu osobistego lub paszportu. Zatrzymaj sobie ten dokument na czas współpracy. Z czasem kiedy zbudujecie między sobą zaufanie dasz jej klucze do swojego mieszkania. Na początku jednak możesz zostawić jej klucz do jednego z zamków, który wychodząc może wrzucić do twojej skrzynki na listy.