Koniec roku zbliża się do nas wielkimi krokami, a tym samym już niedługo zacznie się czas sylwestrowych szaleństw i towarzyszących im zabaw.  Niestety ten radosny dla nas moment, może okazać się wręcz traumatyczny dla zwierząt zwłaszcza psów. Dlatego też postaram się doradzić Wam, co zrobić, aby wasz ulubieniec nie cierpiał w trakcie celebrowania nocy sylwestrowej. Jest to bardzo ważne, bowiem wielokrotnie domowi pupile uciekają w tym okresie i nierzadko już nie wracają do swoich domów.

 

Spora grupa osób posiada w domu zwierzaki,  przy czym są to najczęściej psy. Bardzo szybko stają się one nowymi członkami naszej rodziny, dlatego też przykładamy wszelkich starań, aby w każdej sytuacji czuły się  komfortowo. Niestety noc sylwestrowa, a konkretnie towarzyszące jej wystrzały fajerwerków bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszych ulubieńców. Dlatego też musisz zatroszczyć się o to, aby w takich warunkach twój pies czuł się bezpiecznie.

Wrażliwy słuch

Nasze czworonogi są w stanie wyłapać nawet najdrobniejsze szmery. Dzięki temu tak dobrze spisują się w charakterze tropicieli, jak również poszukiwaczy zaginionych przy różnego rodzaju wypadków czy też kataklizmów. Dlatego też hałas jaki towarzyszy nocy sylwestrowej jest dla nich bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem. Przy czym  należy wiedzieć o tym, że jeżeli jego natężenie będzie bardzo duże, zwierzęta będą nie tylko mocno zestresowane, ale co gorsza może dojść do stałego uszkodzenia narządu słuchu naszego pupila. W związku z czym obowiązkowo należy zatroszczyć się o to, aby  ulubieniec nie był narażony na nieprzyjemne odgłosy towarzyszące wybuchaniu petard. Bowiem przez za ich sprawą zwierze może się stać się niespokojne, a w niektórych przypadkach nawet agresywne.

 

Przygotowujemy bezpieczne miejsce dla psa

Kiedy wiesz już, że twoi sąsiedzi kolejny raz będą hucznie obchodzili pożegnanie starego roku, postaraj się o przygotowanie dla psa bezpiecznego schronienia. Optymalną opcją będzie tutaj wybranie  najcichszego pomieszczenie w domu. Jeżeli jest to łazienka bądź któryś z pokoi, urządź tam miejsce dla pupila. Powinno się w nim znaleźć legowisko oraz ulubione zabawki. Nie możesz zapomnieć także o smakołykach oraz wodzie. Jeżeli będziesz spędzać Sylwestra w domu, najlepszym rozwiązaniem będzie towarzyszenie czworonogowi aż do czasu, gdy nie skończą się  noworoczne fajerwerki. Dzięki temu poczuje się on dużo bezpieczniej i znacznie lepiej zniesie stres, jaki towarzyszy celebrowaniu rozpoczęcia nowego roku.

 

Sylwester poza domem

Wiele osób mimo posiadania zwierzaków, decyduje się na obchodzenie końca roku poza domem. Dlatego też zanim jeszcze przystąpisz do wybierania sylwestrowej kreacji, czy też rezerwowania miejsca u fryzjera i kosmetyczki, zatroszcz się o to, aby także twój zwierzak czuł się dobrze w tym czasie. Jeżeli znajomi zgodzą się, aby  pies przebywał wówczas u nich, na pewno dobrym pomysłem będzie skorzystanie z takiego rozwiązania. Możesz też zapytać rodziców, bądź innych członków rodziny, czy nie zdecydowaliby się na przyjście Ci z pomocą. Nie mniej jednak musisz pamiętać o tym, aby byli to ludzie, których zwierzak darzy zaufaniem. W innym przypadku o takiej opcji nie ma mowy. Jeżeli znajdzie się odpowiednia osoba, Ty będziesz spokojny o swojego zwierzaka, a jednocześnie on będzie czuł się w pełni bezpiecznie. Bądź co bądź,  zostawianie go w tym czasie samego w domu, zwłaszcza gdy pies jest już dość wiekowy, może  skończyć się wręcz tragicznie, ponieważ serce starszego zwierzaka może nie wytrzymać tak dużego stresu.

 

Co w sytuacji, kiedy nie masz z kim zostawić psa?

Niestety wiele osób nie może liczyć w czasie Sylwestra  na wsparcie znajomych czy też rodziny w kwestii zajmowania się psem. Nie ma się tutaj czemu dziwić, bowiem faktycznie dla wielu ludzi może to być uciążliwe. Nie mniej jednak także w takiej sytuacji można znaleźć wyjście, wybierając dobry  hotel dla zwierząt. Miejsca tego typu dysponują nie tylko odpowiednio przygotowanymi pomieszczeniami dla czworonogów, ale  co więcej, w razie konieczności,  można tam liczyć także na pomoc weterynaryjną. Korzystając z ich oferty mamy szansę zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki, jak również bezpieczeństwo. Wobec czego na pewno warto bardzo poważnie  rozważyć tego typu opcje. W końcu zależy nam na tym, aby nasz pupil czuł się dobrze zwłaszcza wówczas, gdy nie ma nas w pobliżu.

 

Czy psu można podać leki uspokajające ?

Niektóre psy nie boją się głośnych huków, jakie towarzyszą noworocznym fajerwerkom. Nie mniej jednak wiele zwierząt reaguje na nie bardzo nerwowo, przy czym szukając ucieczki przed nader uciążliwym hałasem, często oddalają się od miejsca swojego zamieszkania.  Dlatego też musisz postarać się o to, aby w tym czasie pies nie wydostał się z posesji czy mieszkania, bowiem przerażone zwierze może nie zauważyć przejeżdżającego samochodu, a wówczas dojdzie do niebezpiecznych dla psa sytuacji.  Nie muszę tutaj na pewno mówić o skutkach, jakie mogą temu towarzyszyć. W wielu przypadkach czworonogi są na tyle wyczulone na  hałasy, że przetrwanie nocy sylwestrowej bez odpowiednich środków będzie wręcz niemożliwe. Bardzo złym pomysłem będzie sięgnięcie po krople czy też tabletki, jakie sami stosujecie w stresujących sytuacjach.  Jeżeli zajdzie taka konieczność weterynarz ustali on odpowiednią dawkę, a w razie czego wypisze właściwy lek na receptę.  Nigdy nie podawaj żadnych tabletek uspokajających pupilowi bez konsultacji z nim.

Co zrobić aby pies nie uciekł?

Jak już wspominałam wiele psów ma tendencję do uciekania z domu w czasie nocy sylwestrowej. Dlatego powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć naszą posesję, jeżeli pies po niej biega, aby nie mógł się wydostać na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem będzie przetrzymanie go w tym newralgicznym czasie w domu. Nie mniej jednak jeśli nie macie takie możliwości, obowiązkowo należy zaopatrzyć psa w obrożę z adresówką, aby w razie gdy jednak przerażony wystrzałami wydostał się za ogrodzenie, łatwiej było go odnaleźć. Oczywiście dotyczy to zwłaszcza tych czworonogów, które nie są chipowane.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudnym okresem dla naszych psów jest  zakończenie starego roku. To co nam wydaje się wspaniałą zabawą, dla nich w wielu przypadkach jest bardzo traumatycznym przeżyciem. Wobec czego przyłóż wszelkich starań, aby twój pupil w tym czasie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Musisz bowiem pamiętać, że każdego roku w czasie  Sylwestra bądź tuż po nim, kiedy to na ulicach słychać głośne wybuchy petard, wiele zwierzaków ucieka z domów i już nigdy do nich nie wraca. Na pewno więc nie możemy pozwolić sobie na to, aby nasz przyjaciel błąkał się po osiedlu, bądź co gorsza wpadł pod koła rozpędzonego samochodu.

Przeczytaj także: Jak znaleźć dobrego petsittera

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!