Przygotowaniom świątecznym zawsze towarzyszy sporo pracy, zwłaszcza gdy mamy dzieci, które uwielbiają rozpraszać naszą uwagę. Nie mniej jednak aby ten okres był wyjątkowym czasem, postarajmy się, aby nasze pociechy czynnie uczestniczyły w sprzątaniu, czy też przyrządzaniu świątecznych dań bądź wypieków. Dzięki temu najmłodsi członkowie rodziny nie tylko poczują się  bardziej docenieni, ale też w późniejszym czasie będą miały wspaniałe wspomnienia, związane z rodzinnym celebrowaniem świąt, jak również okresu przedświątecznego. W tym artykule podpowiem Wam, jak można to zrobić.

Wspólne sprzątanie

Bez wątpienia jedną z czynności, która zajmie  nam najwięcej czasu przed nastaniem świąt będzie wielkie  sprzątanie. Przy czym na pewno, warto poprosić dzieci, aby nam pomogły chociażby w ścieraniu kurzy, czy też porządkowaniu książek bądź wszelkiego rodzaju dodatków, jakie znajdują się w naszych domach. Praca ta nie będzie wymagała od nich dużego nakładu siły, a nam zawsze przyda się tego typu wsparcie. Poza tym dzieci, które posiadają własne pokoje, powinny zając się ich uporządkowaniem i starajcie się je do tego zachęcać. Oczywiście nie wymagajmy przy tym od nich sterylnej czystości, nie mniej jednak jeżeli przynajmniej swoje zabawki, będzie to już spory sukces. Nie zapominajcie tutaj także innej ważnej kwestii. Rodzinne święta nie muszą być perfekcyjne. Dużo ważniejsze jest bowiem to, aby wszyscy domownicy wspólnie uczestniczyli w przygotowaniach, a potem razem celebrowali ten jakże wyjątkowy okres w roku.

 

Robimy dekoracje świątecznie

Póki święta jeszcze nie zawitały na dobre, na pewno warto pomyśleć o takiej opcji na spędzanie wspólnie czasu w trakcie zajęć takich jak robienie różnego rodzaju dekoracji.  Możliwości w tym zakresie mamy bardzo dużo. Po pierwsze możemy wykonywać różnego rodzaju stroiki świąteczne z gałązek świerku, jemioły, szyszek, czy też sztucznych kwiatów poisencji. Na pewno sprawi to dzieciom ogromna radość, aa przy tym zadbamy o rozwój ich umiejętności manualnych.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie bez wątpienia wykonywanie ozdób choinkowych wespół z naszymi dziećmi. Możemy do nich wykorzystać papier kolorowy, gotowe bombki styropianowe, które bez problemu kupimy w dużych marketach, bądź bibułę. Dzięki nim powstaną na pewno wspaniałe, a zarazem niebanalne ozdoby, które świetnie przyozdobią świąteczne drzewko. Tylko od naszej fantazji zależy to, na jakie dekoracje świąteczne się zdecydujemy, nie mniej jednak jeżeli do ich wykonania wykorzystamy kolorowe materiały, milusińscy bardzo chętnie włączą się w tego typu prace.  Zadbajmy także o to, aby choinkę ubierali wszyscy domownicy, bowiem na pewno wzmocni to więź pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.

  Jak i co gotować z dziećmi?

Wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, dzieci uwielbiają prace w kuchni. O ile czasem niechętnie wykonują kanapki, o tyle na pewno z wielkim entuzjazmem włączą się w przygotowywanie potraw świątecznych. Pracy w kuchni będziemy mieli bardzo dużo, w związku z czym tacy mali pomocnicy na pewno uprzyjemnią nam kulinarne zmagania  z różnymi potrawami czy wypiekami.

W czym mogą pomagać dzieci? Wszystko tak na dobrą sprawę zależy od ich wieku. Najmłodsi członkowie naszej rodziny na pewno chętne włączą się w robienie kremów do ciast, czy też mieszanie farszu do pierogów. Jeżeli pociechy są na tyle duże, aby mogły posługiwać się bezpiecznym nożem, śmiało możemy skorzystać z ich pomocy przy krojeniu warzyw. Świetną zabawą będzie także wspólne lepienie pierogów czy uszek, a nawet samo zagniatanie ciasta  do tych  potraw, może okazać się dla nich niesamowitą przygodą. Nasze dzieci świetnie sprawdzą się także jako dekoratorzy ciast i choć zapewne nie będą one perfekcyjnie wykonane, dużo ważniejszy będzie sam fakt, że  wspólnie pracujemy  w kuchni. Z doświadczenia wiem, że maluchy uwielbiają zabawy z ciastem, bowiem tym właśnie jest dla nich przygotowywanie ciasteczek czy też pierników. O ile na te ostatnie jest już nieco za późno, ponieważ raczej nie skruszeją przed świętami, o tyle na wykonanie świątecznych ciasteczek możemy sobie nadal pozwolić. Maluchy bez wątpienia z dużym zaangażowaniem będą korzystały z foremek do wycinania ciasta, zwłaszcza jeżeli będę miały one formę choinki, bądź też innych świątecznych symboli. Potem mogą je przyozdobić kolorowym posypkami.

Oczywiście wszystkie te porady należy stosować, dbając przy tym o bezpieczeństwo milusińskich. Mimo ich ogromnej radości, jaka zwykle towarzyszy pracy w kuchni, nie możemy zapomnieć o tym, że jednak dzieci to bardzo ciekawskie istoty, dlatego też należy szczególnie uważać na to, aby nie dotknęły gorącego piekarnika.

Przygotowanie stołu świątecznego

Na pewno jeżeli chcemy, aby pociechy włączyły się w najważniejsze etapy przygotowań do nadejścia świąt, warto zaangażować je do przygotowania stołu świątecznego. Jestem przekonana, że świetnie poradzą sobie z rozkładaniem sztućców , a co więcej przy okazji nauczą się kilku zasad, jakie powinny panować przy stole. Poza tym starajcie się o to, aby także one pielęgnowały nasze piękne tradycje i nie zapominały o sianku pod świątecznym obrusem, czy też wolnym miejscu dla nieoczekiwanego gościa, który to może pojawić się w naszym domu w wigilijny wieczór.  Ciekawą opcją bez wątpienia może okazać także budowa szopki, w której wezmą udział dzieci. Oczywiście ich praca nie będzie polegała na typowo manualnych zadaniach, a raczej ustawieniu figurek, co na pewno sprawi im wiele frajdy.

 

Poza pracą- także zabawa

Okres  poprzedzający święta zazwyczaj kojarzy się nam z dużą ilością zajęć, czyli sprzątaniem, praniem czy gotowaniem.  Nie mniej jednak zadbajcie także o to, aby dzieci nauczyły się cieszyć w pełni tymi przygotowaniami . Przy czym bez wątpienia świetną okazją do tego będzie wspólne kolędowanie. Wspólne śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych przy stole będzie idealnym pomysłem na spędzanie czasu, a co więcej zbuduje niesamowity nastrój. Nie jest to zwyczaj powszechnie praktykowany, nie mniej jednak pomyślcie nad wprowadzeniem go w swoich domach.    Zatroszczmy się także o to, aby milusińscy poznali nasze piękne, polskie tradycje.  Poza tym jeżeli w trakcie przygotowań do świąt, uda nam się wygospodarować nieco czasu, warto wybrać się na wspólny spacer i podziwiać malownicze krajobrazy, malowane przez śnieg i mróz. Takie momenty bardzo sprzyjają zacieśnianiu więzów rodzinnych i pomogą wam odetchnąć od intensywnych przedświątecznych przygotowań.

Wspólne prace przy świątecznych przygotowaniach świątecznych, zarówno dla naszych pociech mogą być wspaniałą okazją do zabawy. Bardzo często przez cały rok nie mamy zbyt dużej ilości czasu dla swoich pociech, wobec czego warto wykorzystać okres przed świętami, aby wspólnie zajmować się chociażby przygotowywaniem dekoracji, czy też gotowaniem. Dzięki temu święta będą wyjątkowe, a co więcej nasi milusińscy w przyszłości będą mogli wspominać te niesamowite chwile.

Przeczytaj też: Jak sprawić by dom lśnił czystością na święta

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!