To, jak wybrać najlepszą opiekę dla osoby starszej spędza sen z powiek niejednemu zatroskanemu członkowi rodziny. Ile to będzie kosztowało? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze opiekunki? Jak właściwie sprawdzić taką osobę? To tylko niektóre z trudnych pytań, jakie mogą pojawić się przy wyborze opiekunki.

Jak się zabrać za poszukiwanie opieki dla seniora 

Wybór opieki dla starszej osoby – najczęściej osoby bardzo ci bliskiej jak mama czy tato – to niezwykle ważna decyzja, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Najlepiej od stworzenia sobie profilu kandydata czy kandydatki. Jakie chcesz, żeby ta osoba miała cechy? Jakie kompetencje powinna mieć? Jakie doświadczenie? Czy potrzebujesz profesjonalnej opiekunki czy wystarczy osoba, która opiekowała się np. własnym rodzicem? Jakie chcesz powierzyć jej obowiązki? Czy oprócz opieki będzie także wykonywać jakieś obowiązki domowe – np. sprzątanie, gotowanie, pranie, prasowanie itp. Ile godzin dziennie potrzebna będzie opieka? Czy będzie potrzebna na stałe czy tylko dorywczo? Ile możesz zapłacić? Najlepiej będzie jeśli spiszesz sobie to wszystko na kartce. Będzie ci potem łatwiej dokonać wyboru, porównując osoby, które się zgłoszą z twoim idealnym profilem opiekuna/ki.

Ile kosztuje zatrudnienia opiekunki dla osoby starszej 

Koszt zaangażowania opiekunki dla osoby starszej zależy przede wszystkim od tego, jakie obowiązki będzie pełniła taka osoba, czyli jakie potrzeby ma podopieczny. Przykładowe obowiązki to: robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, dotrzymywanie towarzystwa. Obowiązki nieco bardziej wymagające to pomoc w ubieraniu się, myciu czy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Kolejnym czynnikiem decydującym o koszcie zatrudnienia opiekunki jest to, czy chcesz zaangażować profesjonalnego opiekuna czy zdecydujesz się na osobę pracującą dorywczo. Stawki na rynku zaczynają się od 10 zł za godzinę. Usługi profesjonalnej opiekunki kosztują nawet 15-30 zł za godzinę. Nierzadko seniorzy wymagają opieki całodobowej – wówczas jest to wydatek 250-350 zł za dobę. W takim przypadku musisz zatrudnić kilka opiekunek, które będą opiekowały się podopiecznym na zmianę. Wówczas najlepiej umówić się z opiekunką czy opiekunem na ryczałt – czyli stałą kwotę wynagrodzenia.

Gdzie szukać opieki dla osoby starszej 

Jak we wszystkich usługach związanych z zaufaniem najbardziej sprawdzają się rekomendacje. Zapytaj przyjaciół, znajomych, rodzinę, współpracowników czy znają kogoś kto zatrudniał dobrą opiekunkę albo czy sami mogą kogoś takiego rekomendować. Jeśli nie znajdziesz nikogo z polecenia, wówczas dobrze sprawdza się Internet. Najlepiej skorzystaj z dedykowanego do tego portalu, który zweryfikuje referencje opiekunek oraz daje dostęp do referencji wystawionych bezpośrednio przez innych użytkowników portalu. Na takim portalu możesz zarówno skorzystać z wyszukiwarki ofert, albo samodzielnie dodać ogłoszenie. Możesz także porozmawiać na forum z innymi osobami, które miały podobną sytuację. Takie wsparcie jest nieocenione, dlatego Internet cieszy się tak dużym powodzeniem. Jeśli na co dzień nie korzystasz z Internetu możesz szukać droga tradycyjną albo skorzystać z usług agencji opiekunek.

Jak przeprowadzić rozmowę z kandydatką na opiekunkę dla seniora 

Wyborowi odpowiedniej osoby trzeba poświęcić sporo uwagi. Pamiętaj, że jej obecność ma pomagać członkowi naszej rodziny.

Wprawdzie kompetencje mają znaczenie, jednak najważniejsze jest to, czy taka osoba lubi starszych ludzi. Należy tu patrzeć nie tylko na to, co mówi, ale jaka jest jej mowa ciała. Obserwuj jak kandydat/ka zachowuje się przy osobie starszej. Jeśli mówi, że lubi opiekować się starszymi ludźmi a jednocześnie z pewnym lękiem albo wręcz z obrzydzeniem patrzy na podopiecznego, to znaczy, że nie mówi prawdy.

Podczas rozmowy z kandydatką na opiekunkę zadawaj pytania otwarte, gdzie będzie mogła udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Np. Dlaczego lubi Pani swoją pracę? Proszę opowiedzieć o swoim doświadczeniu w pracy opiekunki? Zwróć uwagę na to jak opiekunka mówi o swoich poprzednich podopiecznych. Jeśli mówi o nich z serdecznością i troską to znaczy, że miała z nimi bliską i ciepłą relację. Zwróć też uwagę w jaki sposób wyraża się o byłych pracodawcach.

Przy zatrudnieniu opieki dla seniora niezbędne są referencje, które będzie można sprawdzić. Powierzając komuś obcemu członka rodziny, a także niejednokrotnie wymagając od niego robienia zakupów koniecznie sprawdź, czy taka osoba w przeszłości należycie zajmowała się osobą starszą, dobrze wykonywała obowiązki opiekunki i czy była uczciwa. Jak sprawdzić referencje opiekunki? Dobrą praktyką jest poproszenie kandydatki o podanie numeru telefonu do trzech ostatnich pracodawców. Jeśli osoba ta nie będzie chciała podać kontaktu, będzie wymyślać, twierdzić że nie ma, zgubiła albo coś podobnego to może oznaczać, że nie dostanie pozytywnych referencji. Jeśli natomiast bez problemu opiekunka podaje kontakty do pracodawców zadzwoń grzecznościowo do tych ludzi i zapytaj czy mogą potwierdzić jej referencje. Jeśli osoba ta wykonywała naprawdę dobrą robotę, była serdeczna i troskliwa to pracodawcy chętnie o tym mówią i rekomendują jej usługi.

Dobrze przeprowadzona rozmowa i sprawdzone referencje to prawdziwy klucz do sukcesu – wyboru dobrej opiekunki. Kiedy już dokonasz wyboru pamiętaj aby dokładnie ustalić z opiekunem/ką zakres obowiązków, co może robić w domu, czego nie może. Dobrą praktyką jest też zrobienie kopii dowodu osobistego tej osoby i trzymanie jej przez cały okres waszej współpracy.

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!