Ten moment przyjdzie prędzej czy później. On zawsze w końcu przychodzi. Kiedy po urlopie macierzyńskim masz wrócić do pracy i stajesz przed decyzją – kto zapewni najlepszą opiekę dla mojego dziecka ?  Utarło się, że najpewniej  powierzyć malucha dziadkom, jednak nie zawsze jest możliwe. Jeśli więc nie żłobek i nie rodzina, to kto ? Obecnie coraz częściej funkcję opieki nad maluchem powierza się osobie spoza rodziny – opiekunce, niani. Mówi się, że dobra niania to prawdziwy skarb. Wybierzmy się więc wspólnie na poszukiwanie tego skarbu. Dziś podpowiadamy na co szczególnie zwracać uwagę i jak wybrać najlepszą nianię dla twojego dziecka?

Wybór odpowiedniej niani jest niezmiernie ważny, dlatego przygotuj się do niego odpowiednio wcześniej. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo cały proces może zająć sporo czasu. W kwestii wyboru odpowiedniej niani nie warto się spieszyć,  ani  podejmować pochopnych decyzji. Ten artykuł pomoże ci zaoszczędzić czas i usprawnić proces wyboru.

Od czego zacząć?

Najlepiej zrobisz jeśli zaczniesz od przygotowania profilu idealnej kandydatki. Zastanów się jakie cechy i kompetencje powinna mieć najlepsza opiekunka dla twojego dziecka.  Czy powinna być osobą młodą, pełną energii czy raczej starszą z dużym doświadczeniem? Czy i jakie  powinna mieć doświadczenie w pracy z dziećmi?

Młodsza opiekunka – na przykład studentka – będzie mieć więcej energii i pomysłów do wspólnych zabaw. Będzie za to miała mniej doświadczona. Może nie wiedzieć, co robić w sytuacji awaryjnej. Szybciej też może znudzić się pracą i poszukać czegoś innego. Osoba starsza będzie mieć większe doświadczenie, i co za tym idzie będzie mieć większa cierpliwość. Za to raczej nie będzie mieć tyle sił do zabaw co młodsza opiekunka.

Wymiar czasu pracy to kolejny ważny czynnik przy szukaniu opiekunki dla dziecka. Czy osoba, która ma zajmować się twoim dzieckiem będzie mogła poświęcić temu cały swój dzień? Jeśli pracujesz 8 godzin, to razem z dojazdami będziesz potrzebowała opiekunki na ok. 9-10 godzin dziennie. To nie zawsze to się udaje.

Zdarza się natomiast, ze rodziny zatrudniają do opieki nad dzieckiem dwie opiekunki, które pracującą na pół etatu. Zalety takiego rozwiązania są dość oczywiste. Po pierwsze opieka jest bardziej różnorodna i aktywna. Dzieckiem zajmują się opiekunki z różnym podejściem i pomysłem na opiekę. Dobrze się to sprawdza także w sytuacjach awaryjnych, jak choroba czy wyjazd, Wówczas druga opiekunka może przejąć obowiązki od zaraz i nie trzeba organizować zastępstwa.

Kiedy już stworzysz profil zastanów się jakie dokładnie chcesz powierzyć tej osobie obowiązki oraz na jakich zasadach ta opieka będzie się odbywała.

Czy opieka ma się odbywać u ciebie w domu czy u opiekunki? Dla dziecka najlepiej jeśli opieka odbywa się w domu, na terenie, które dobrze zna i gdzie czuje się bezpiecznie.

Czy niania powinna mieć prawo jazdy aby dowozić dziecko na dodatkowe zajęcia, basen itp.? Czy oprócz opieki powinna wypełniać także inne obowiązki? Sprzątanie, gotowanie, wyprowadzanie psa? Czy dziecko może oglądać telewizję? Gdzie niania może zabierać malucha? Czy zgadzasz się aby niania miała nałogi np. papierosy?

Gdzie szukać niani?

Kiedy w grę wchodzą usługi opierające się na zaufaniu – a taką jest opieka nad dzieckiem – najchętniej korzysta się z usług osoby z polecenia. Dlatego wpierw  popytaj znajomych, sąsiadów  rodziny, czy mają w swoim otoczeniu kogoś, kogo mogliby polecić do tej roli.  Jeśli osoby, które znasz zarekomendują ci kogoś sprawdzonego, to oczywiście skorzystaj z tej możliwości.

Jeśli jednak nie uda ci się znaleźć nikogo takiego, wówczas na ratunek przychodzi Internet.  Poszukaj niani na dedykowanym do tego portalu internetowym. Dobrze, jeśli taki portal oprócz zamieszczania ogłoszeń, będzie jeszcze w jakiś sposób weryfikował opiekunki i sprawdzał ich referencje. Najlepiej będzie jeśli wybierzesz kilka a nawet kilkanaście kandydatek, które będą odpowiadać stworzonemu przez ciebie profilowi. Pierwszą selekcję możesz dokonać już podczas rozmowy telefonicznej.  Pozostałe kandydatki zaproś na spotkanie.

Na co zwracać uwagę podczas pierwszej rozmowy z nianią ?

Zwróć uwagę jak niania zachowuje się w stosunku do dziecka. Czy od razu złapała z nim dobry kontakt? Czy raczej siedzi sztywno i nie zwraca uwagi na malucha?

Zapytaj o doświadczenie oraz o referencje. Zwróć uwagę jak się wypowiada o poprzednich pracodawcach oraz podopiecznych. Dobrym zwyczajem jest poproszenie o numer telefonu do kilku ostatnich pracodawców. Jeśli niania nie chce podać kontaktu do swoich poprzednich pracodawców to znaczy, że nie uzyska od nich pozytywnych referencji.

Zapytaj też dlaczego chce pracować jako niania. Czy faktycznie lubi dzieci czy po prostu nie ma na siebie innego pomysłu.

Zapytaj o dyspozycyjność – czy może pracować w godzinach, które ustalicie? Co w momencie jeśli czasem trzeba będzie zostać dłużej, jeśli przeciągnie się powrót do domu rodziców? Najlepiej byłoby gdyby opiekunka mieszkała gdzieś blisko, wówczas nie traciłaby czasu na dojazdy. Zapytaj też czy niania może opiekować się dzieckiem podczas ewentualnej choroby?

Podczas rozmowy ufaj swojej intuicji i pierwszemu wrażeniu. Jeśli masz wątpliwości to postaraj się je rozwiać w trakcie spotkania.  Zadaj dodatkowe pytania, obserwuj reakcję opiekunki.  Rób notatki podczas spotkania. Jeśli planujesz spotkać się z kilkoma kandydatkami, takie notatki pomogą ci potem przy podsumowaniu i ostatecznym wyborze.

Wybierz najlepszą opiekunkę dla twojego dziecka.

Jeśli któraś z kandydatek od razu przypadnie ci do gustu i zauważysz, że twoje dziecko naprawdę ją polubiło możesz zaproponować jej posadę od razu. W przeciwnym razie spotkaj się ze wszystkimi i na koniec wybierz najlepszą.

Ustalcie godziny pracy i obowiązki. Ważne jest aby dokładnie ustalić co wolno a czego nie wolno niani robić np. zabierać dziecko poza ustalony obszar, zapraszać do domu jej znajomych, oglądać telewizję itp.

Ustalcie zasady wynagrodzenia. Czy umawiacie się na wynagrodzenie za godzinę czy na stały ryczałt. Jak rozliczać będziecie ewentualne nadgodziny? Czy płacić będziesz w rozliczeniu tygodniowym czy miesięcznym.

Te wszystkie zasady dobrze spisać na kartce, tak aby obie strony je zaakceptowały. Dobrą praktyką jest też zrobienie kserokopii dowodu osobistego niani. Kopię oddaje się dopiero kiedy kończy się współpraca.

Zanim wybrana przez ciebie niania umów się z nią na jedną – dwie wizyty próbne. Kiedy ona będzie opiekowała się dzieckiem a ty będziesz w pobliżu. Pozwoli to dziecku na przyzwyczajenie się do niani a dla nie będzie testem na to jak się zachowuje i jak pracuje. Jeśli wszystko będzie w porządku możesz iść do pracy. Najważniejsze jest abyś miała pewność, że twoje dziecko jest pod dobrą opieką i dobrze się bawi, podczas kiedy ty jesteś w pracy.

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!