Przed świętami pewnie podobnie jak ja, zastanawiacie się, jak poradzić sobie z porządkami. Obowiązkowo trzeba się za nie zabrać jak najszybciej, aby tuż przed wigilią nie trzeba było przejmować się brudnymi oknami, czy też nie wytrzepanymi dywanami. W tym artykule postaram się podpowiedzieć, jaką taktykę  obrać, abyście doskonale poradziły sobie z zaprowadzeniem czystości w domu przed nastaniem Bożego Narodzenia.

 

Aby ze wszystkim się uporać na czas, musicie odpowiednio rozplanować poszczególne działania. Przy czym wszystko róbcie spokojnie, bowiem pośpiech w tym przypadku będzie służył jedynie wzmożonemu stresowi.  Nie uda Wam się na pewno wykonać wszystkiego jednego dnia, wobec czego zacznijcie od prac wymagających największego wysiłku, stopniowo przechodząc do coraz lżejszych. Na początku należałoby zająć się myciem okien, trzepaniem dywanów, jak również  większymi pracami porządkowymi wokół domu, jeżeli mieszkacie na prywatnej posesji. Przy czym pamiętajcie, że jeżeli nie będziecie w stanie poradzić sobie samodzielnie ze wszystkimi czynnościami, zawsze można sięgnąć po fachową pomoc. W wielu przypadkach moim zdaniem będzie to najlepsze rozwiązanie.

 

Trzepanie dywanów

Jeżeli nie możecie do tej czynności zaangażować swoich mężów, warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu na doprowadzenie dywanów czy też chodników do porządku. Oczywiście niezbędny będzie trzepak i sporo wysiłku, przy czym z doświadczenia wiem, że najlepiej i najszybciej można uporać się z kurzem zalegającym w dywanach wówczas, gdy ktoś nas zdenerwuje. Przy czym czynność ta może okazać się bardzo odprężająca, choć oczywiście nie życzę Wam dodatkowych stresów. Po wytrzepaniu dywanu na pewno dobrze będzie go jeszcze odkurzyć, a w razie potrzeby wyprać. W sklepach możemy dzisiaj kupić filtry zapachowe do odkurzaczy, wobec czego na pewno warto pomyśleć o takiej opcji, bowiem dzięki niej całe nasze mieszkanie może pięknie pachnieć.

 

Jak dokładnie umyć okna?

 Przyznam szczerze, że sama nie przepadam za myciem okien. Nie mniej jednak nie możemy pozwolić na to, aby zwłaszcza w sezonie grzewczym, były one brudne. Dlatego też musimy zaopatrzyć się w odpowiednie płyny do mycia. Moja babcia zawsze dolewała do nich odrobinę octu, alby tym samym lepiej uporać się z zabrudzeniami. Patent jest sprawdzony przeze mnie, wobec czego na pewno warto go przetestować. Przy czym zdecydowanie nie powinniście sięgać po gazety do polerowania szyb, bo choć przyjęło się, że dzięki nim można uzyskać idealnie czystą powierzchnię, to jednak powodują one na szkle mikrouszkodzenia. Na pewno przy myciu okien przyda się także miseczka z ciepłą wodą i mleczko do czyszczenia, dzięki którym idealne domyjemy ramy okienne.  Przy czym bez wątpienia przy okazji mycia okien, warto także wyczyścić żaluzje czy rolety bądź też uprać i wyprasować firany. Za sprawą tego nasze okna będą się pięknie prezentowały.

Walka z kurzem

Niestety w naszych domach, zwłaszcza gdy kaloryfery mocno grzeją, kurz pojawia się bardzo często. Dlatego też musicie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do walki nim, a zatem warto kupić jakiś dobry środek do walki z kurzem, przeznaczony do czyszczenia drewnianych powierzchni. Do usuwania kurzu możemy śmiało zaangażować nasze dzieci, przy czym wiem, że bardzo chętnie włączają się one do takiej czynności, a tym samym my będziemy mieli nieco mniej pracy. Dzięki temu będziecie mogli szybko uporać się z tą kwestią. Przy czym zadbajcie aby książki i wszelkie bibeloty znajdujące się na półkach, były ładnie poukładane.

Mycie podłóg

Dokładne umycie podłóg przed świętami to wręcz obowiązek. W związku z czym, kiedy już dokładnie je odkurzymy, należy także zadbać o to, aby ich powierzchnia była czysta. W sklepach znajdziemy dziś ogromny wybór środków przeznaczonych do pielęgnacji podłóg, przy czym pamiętajcie o tym, aby dobrać je odpowiednio do rodzaju nawierzchni. Jeżeli bowiem do mycia paneli, wykorzystamy płyn do płytek ceramicznych, nie tylko pozostaną na nich smugi, ale też mogą się one nieprzyjemnie kleić.  Nie zapominajcie także o tym, aby nie przesadzać z pastą do podłóg. Wprawdzie powierzchnia po jej zastosowaniu pięknie lśni, nie mniej jednak staje się także bardzo śliska, co może być niebezpieczne dla domowników. Pamiętajcie więc także o tej kwestii, aby tuż przed świętami nie doszło do niebezpiecznego wypadku, które efektem może chociażby skręcona kostka.

Wielkie pranie

Bez względu na to, jak duże są Wasz rodziny, na pewno często wykonywaną przez Was czynnością jest pranie. Dlatego też tuż przed nadejściem świąt, warto wykonać je kilka razy, aby potem nie przejmować się stosem brudnych ubrań. Jeśli odzież wyschnie, wyprasujcie ją i poukładajcie w szafkach, aby nic zaburzało harmonii w posprzątanym mieszkaniu. Jeśli dodatkowo  zdecydujecie się na zmianę pościeli, także ją należy uprać, bo jednak bądź co bądź, duża ilość prania zalegającego czy to w pralni, czy też w łazience, po prostu nie wygląda dobrze.

Porządki

Kiedy już uporacie się z trzepaniem dywanów, myciem okien czy też czyszczeniem podłóg,  a dodatkowo  pozbędziecie się kurzu z mebli, zatroszczcie się o to, aby w Waszych domach zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Na pewno pomogą tutaj odpowiednie dekoracje. Możecie je wykonać samodzielnie z gałązek świerkowych, jemioły i szyszek. Jeżeli natomiast nie posiadacie odpowiedniej ilości wolnego czasu, można sięgnąć po gotowe produkty, które także doskonale przyozdobią Wasz dom. Przy tym zadbajcie także o to, aby podlać wszystkie kwiaty, bowiem w trakcie świątecznego lenistwa, odpoczywając po długich przygotowaniach, można o tym zapomnieć. Poza tym zmieńcie pościel, aby w okresie świątecznym można było spać pod pięknie pachnącą kołdrą. Ponadto zadbajcie o to, aby także wokół Waszego domu było czysto i schludnie.

 

Jak na pewno doskonale wiecie, przygotowaniom do świąt towarzyszy bardzo dużo pracy. Nie mniej jednak pamiętajcie o tym, że nie musicie same walczyć z porządkami. Według mnie bardzo dobrym pomysłem będzie bowiem zatrudnienie pani, bądź też firmy, która zajmie się kwestią zaprowadzenia czystości w naszych mieszkaniach. Jeżeli bowiem posiadamy duży dom, odpowiednie przygotowanie go na Święta Bożego Narodzenia,  może zająć nam bardzo dużo czasu. Stawiając na usługi fachowców, nie tylko oszczędzimy sobie wielu godzin pracy, ale też zyskamy czas na przygotowanie chociażby świątecznych wypieków, czy lepienie uszek.

Jestem pewna, że decydując się na pomoc w uprzątnięciu domu, będziemy bardzo zadowoleni z efektów, bowiem każdej osobie zajmującej się zawodowo sprzątaniem zależy na tym, aby jej klient był zadowolony i w przyszłości ponownie skorzystał z jej usług. Dlatego też na pewno warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, zwłaszcza jeżeli chcecie, aby Wasz dom lśnił czystością na święta.

Przeczytaj też: Jak przygotować tradycyjne polskie święta

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!