Szukając opieki dla bliskiej ci osoby, poszukujesz kogoś doświadczonego, wykwalifikowanego, uczciwego, serdecznego i lubiącego osoby starsze. To wszystko może potwierdzić opinia poprzednich pracodawców. Jednak jak sprawdzić referencje opiekunki dla osoby starszej? Może się przecież zdarzyć tak, że opiekunka sama napisze swoje referencje albo poprosi o to kogoś z rodziny lub przyjaciół. Jak zweryfikować czy opiekunka jest wiarygodna i czy będzie najlepszą kandydatką, którą zaprosisz do swojego  domu?

Referencje powinny być wystawione na piśmie, a kandydatka powinna pokazać ci je podczas rozmowy kwalifikacyjnej. O tym jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z opiekunką dla osoby starszej przeczytasz w tym artykule. Podczas rozmowy opiekunka powinna także przekazać kontakt do swoich  byłych pracodawców. Dobrą praktyką jest aby sprawdzić co najmniej 2 –3  ostatnich pracodawców.

Może się tak zdarzyć, że opiekunka nie będzie chciała ci podać kontaktu do poprzednich pracodawców. Powie ci na przykład, że zgubiła albo ma nowy telefon i nie ma już tych kontaktów. Może to świadczyć o tym, że nie dostanie pozytywnej opinii od byłego pracodawcy albo też o tym, że nie ma faktycznego doświadczenia. Jeśli opiekunka poważnie podchodzi do swojej pracy, to powinna rozumieć jak ważne przy znalezieniu pracy są referencje. Jeśli opiekunka nie przedstawi referencji albo nie poda kontaktu to może być sygnał, żeby dobrze się zastanowić, nad podjęciem z nią współpracy. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej wybrać osobę której kompetencje i wiarygodność potwierdzają jej dawni pracodawcy.

Po rozmowie z opiekunką skontaktuj się z byłymi pracodawcami i zapytaj, czy rozmawiasz z osobą, która widnieje na referencjach, oraz czy możesz z nią potwierdzić referencje opiekunki. Potem zadaj w miarę możliwości te same pytania, jakie padły podczas rozmowy kwalifikacyjnej z opiekunką. W ten sposób zweryfikujesz, czy kandydatka na opiekunkę mówiła prawdę. Zapytaj o mocne i słabe strony pracy kandydatki, o to, czy była punktualna i odpowiedzialna oraz jaki miała kontakt z podopiecznym. Wypytaj też, dlaczego już nie pracuje dla rodziny, z której członkiem rozmawiamy.

Może się również okazać, że kandydatka opiekowała się tylko i wyłącznie którymś z członków swojej własnej rodziny. To od ciebie wówczas zależy, czy takie referencje będą stanowić  dostateczny dowód na doświadczenie, solidność i uczciwość opiekunki. Nie bez znaczenia będzie  wówczas zachowanie opiekunki podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Obserwuj kandydatkę uważnie, ponieważ czasem słowa mówią jedno a mowa ciała powie ci zupełnie co innego. Przykładowo opiekunka stwierdzi, że lubi pomagać osobom starszym a tym czasem do podopiecznego podejdzie z lękiem albo wręcz z niechęcią lub obrzydzeniem.

Pamiętaj, że referencje są dokumentem, który należy nie tylko wnikliwie przestudiować, ale także dokładnie sprawdzić. Jeśli mają sprawić, że zaufasz opiekunce i powierzysz jej opiekę nad członkiem twojej rodziny, musisz mieć  zupełną pewność co do prawdziwości zawartych w nich informacji.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera!